KIEROWCA NA KACU RÓWNIE NIEBEZPIECZNY NA DRODZE JAK PIJANY KIEROWCA

1 592 – to liczba nietrzeźwych kierowców zatrzymanych przez policję w Wielkanoc 2012. [1] Duży odsetek z nich stanowili kierowcy prowadzący na kacu. Jak zauważa policja i eksperci, wciąż bardzo wiele osób nie wie, ile czasu potrzeba, żeby wytrzeźwieć i bezpiecznie wsiąść za kółko. Dlatego firma Diageo, organizator kampanii Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie. wraz z ekspertami kampanii przypomina o zasadach odpowiedzialnego spożywania alkoholu.

 

O sposobach na szybkie wytrzeźwienie krąży wiele mitów np. że czarna, mocna kawa ma moc trzeźwiącą albo że najlepiej zabijać klina klinem. Wielu Polaków uważa, że jeśli wypije dwa piwa o 22-ej, a następnego dnia o 6-tej rano wsiądzie za kółko, to cały alkohol zdąży z nas wyparować. Nic bardziej mylnego, jak twierdzi prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kierowcy mają dziwne przeświadczenie, co do zbawiennego działania snu. Wydaje im się, że jeśli prześpią 6 godzin, to następnego dnia rano są już trzeźwi. A przecież właśnie podczas snu alkohol metabolizuje się wolniej, bo organizm odpoczywa i nie spala tak szybko, jak podczas wykonywania codziennych czynności! Zastanówmy się – gdy pijemy alkohol np. o 12-tej, to o 20-tej nie decydujemy się na kierowanie pojazdem. Dlaczego więc po 8 godzinach snu spokojnie siadamy za kierownicą?

Diageo, organizator kampanii Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie. przypomina – szczególnie przed Wielkanocą, kiedy celebrowaniu spotkań z najbliższymi towarzyszy alkohol – że na metabolizm alkoholu wpływa wiele czynników. Są to m.in.: ilość wypitego alkoholu i szybkość jego spożycia, budowa ciała (wzrost i waga), wiekpłeć (alkohol silnej działa na ludzi młodszych i kobiety niż na starszych mężczyzn), ogólny stan zdrowia, stan naszej wątroby, przyjmowanie leków oraz to czy jedliśmy coś i pililiśmy napoje bezalkoholowe w trakcie spożywania alkoholu. Aneta Jóźwicka, Corporate Relations Dyrektor Diageo Polska przypomina: Podczas wspólnych chwili, spędzonych przy świątecznym stole nie zapominajmy o odpowiedzialnym piciu. O tym, że dnia następnego czeka nas droga powrotna do domu i że warto zawczasu zadbać o nasze i naszych najbliższych bezpieczeństwo na drodze. W końcu alkohol to odpowiedzialność. Pijmy więc rozważnie.[1] KGP, Wypadki drogowe Wielkanoc, http://dlakierowcow.policja.pl/portal/dk/834/47560/Wielkanoc.html

 

Odwiedź nasz fanpage Facebook