Alkohol w górach? Pij rozważnie

Co roku GOPR i TOPR notuje setki interwencji związanych z nadużywaniem alkoholu w górach. Większość z tych interwencji co prawda przypada na okres zimowy, gdy konieczne są interwencje na stokach narciarskich dla osób, które zbytnio dodawały sobie "animuszu" w przystokowych knajpkach, jednak i w okresie letnim zdarzają się turyści w stanie silnego upojenia alkoholowego.

Alkohol w górach - szczyt... głupoty??

3 lata temu pijanego (1,8 promila alkoholu we krwi) turystę z Giewontu musiało ściągać TOPR'owskie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do 55-cio latka, który zataczał się schodząc z tego popularnego, tatrzańskiego szczytu. W ubiegłym roku pijanego czterdziestolatka LPR ściągał z Czerwonych Wierchów - w stanie "po spożyciu alkoholu" planował przejście ubezpieczonej łańcuchami trasy na Małołączniaku.

Pijani turyści sa obecni nie tylko w Tatrach. W ciągu ostatnich lat GOPR musiał ściągać turystów pod wpływem alkoholu z Babiej Góry, Skrzycznego, Tarnicy oraz innych, popularnych turystycznych lokalizacji.

Co pić zamiast alkoholu?

Podczas wyjazdów w góry powinniśmy się dobrze nawadniać, szczególnie dbając o to w okresie letnim, gdy podczas wysokich temperatur wraz z potem tracimy znaczne ilości wody. Według naszego eksperta, autora serwisu turystycznego Informator Górski, na wycieczki najlepiej sprawdzi się napój izotoniczny. Może to być zarówno kupiony, gotowy izotonik popularnych marek (Oshee, 4Move, Powerade), jak i przygotowany własnoręcznie napój izotoniczny

Przepis na własny izotonik

Ten izotonik nawadnia doskonale sprawdzi się na wycieczki w wysokich temperaturach.

  • 10g soli kuchennej
  • 1 l wody
  • sok z cytryny lub limonki (jeden pełen owoc)
  • liść mięty

Wszystkie składniki należy dokładnie zmieszać, aż do pełnego rozpuszczenia soli. Opcjonalnie możemy zamiast cytryny użyć grejfruta lub pomarańczy. W przypadku gdy nie zabieramy większej ilości pożywienia ze sobą, można dorzucić do niego jeszcze 25g cukru na każdy litr gotowego napoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *